Dlaczego Pacjenci boją się kontaktu z psychiatrą?
Pacjenci, którzy zgłaszają się do Poradni Praxis, bardzo często mówią o objawach takich jak zmęczenie, problemy ze snem, drażliwość, ból głowy, brak odczuwania przyjemności, czują smutek, przygnębienie lub lęk. Często zgłaszają również nasilony stres i związane z nim somatyzacje. Inny objaw to przymus wykonywania określonych czynności. Zgłaszają się również Pacjenci uzależnieni od substancji lub destrukcyjnych zachowań oraz w przebiegu psychoz. Bardzo często objawy są tak nasilone, że utrudniają pracę i życie codzienne.
Korzystanie z pomocy lekarza psychiatry w świadomości społecznej jest „ostateczną ostatecznością”. Pewnie z tego powodu bardzo wielu ludzi cierpi w samotności, nie poszukując nawet możliwości uzyskania fachowej pomocy lekarza psychiatry. Tymczasem im wcześniej Pacjent zgłosi się do specjalisty i im wcześniej rozpocznie leczenie, tym szybciej uzyskuje poprawę swojego stanu zdrowia oraz wraca do normalnego życia.
Lekarze psychiatrzy Poradni Praxis zawsze starają się znaleźć podłoże opisywanych przez Pacjenta objawów, dlatego mogą zaproponować skuteczne leczenie. Warto wiedzieć o tym, że nowoczesne metody leczenia prowadzone fachowo przez lekarza psychiatrę, nie uzależniają. Wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 25% populacji miało, ma lub będzie miało zaburzenia psychiczne. I choćby z powodu powszechności występowania zaburzeń psychicznych wizyta u lekarza psychiatry powinna być traktowane jak wizyta u każdego innego lekarza.
Dobry psychiatra Poznań – czego oczekują Pacjenci?
Na pewno oczekiwania są różne. W pierwszej kolejności może to być szybka dostępność terminu wizyty. Biorąc pod uwagę w/w „ostateczną ostateczność” wielu Pacjentów wskaże, że chodzi o wyjątkową dyskrecję. Wśród tych oczekiwań zapewne znajdą się te związane z poziomem merytorycznych i komunikacyjnych umiejętności psychiatry. Na pewno Pacjenci chcieliby, żeby lekarz miał również odpowiedni poziom empatii.