Depresja – podstawowe informacje

 

Depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że choruje na nią 1,5 miliona Polaków, a ryzyko zachorowania w ciągu życia sięga ok. 15%. Jest ona istotną przyczyną spadku jakości życia chorej osoby, a także komplikuje życie zawodowe, będąc jedną z przyczyn długotrwałych nieobecności w pracy. Warto wiedzieć, że pogorszenie nastroju w depresji nie musi mieć jednoznacznego czynnika wywołującego. Zdarza się, że spadek nastroju pojawia się właściwie bez powodu. Zaburzenia depresyjne zwykle rozwijają się stopniowo w ciągu kilku tygodni, jednak nieleczone mogą trwać wiele miesięcy, istotnie wpływając na życie chorego. Depresja jest chorobą, której nie wolno lekceważyć, ponieważ w ciężkim przebiegu wiąże się również z wysokim ryzykiem podjęcia próby samobójczej – dlatego tak ważne jest szybkie podjęcie właściwego leczenia.

 

Jakie objawy w przebiegu depresji Pacjenci zgłaszają najczęściej?

Skargi pacjentów dotyczą przede wszystkim obniżonego nastroju, objawiającego się uczuciem smutku, które jest szczególnie nasilone w godzinach porannych. Kolejny objaw to zmniejszona ilości energii, trudność w motywacji do codziennych obowiązków, np. do wstania rano z łóżka, czy niemożność poradzenia sobie z pracą zawodową. Charakterystyczne jest również zmniejszone odczuwanie przyjemności z aktywności, które zawsze sprawiały nam radość. Poza tymi trzema najbardziej charakterystycznymi objawami, depresja bardzo często powoduje także problemy ze snem. Bezsenność może dotyczyć samego zasypiania, wielokrotnego wybudzania się w nocy albo przedwczesnego budzenia się rano z niemożnością ponownego zaśnięcia. Czasem możliwe jest też występowanie nadmiernej senności (np. w depresji sezonowej, nawracającej w okresie jesienno-zimowym). Pojawia się również negatywna ocena naszych dokonań oraz lęk przed tym, że w przyszłości nie spotka nas nic dobrego.

depresja

Zwykle pogorszeniu ulega też koncentracja oraz może wystąpić zmniejszony apetyt (często tracimy z tego powodu na wadze). Depresji mogą też towarzyszyć niektóre objawy zburzeń lękowych. W efekcie bezsenność, smutek, uczucie wewnętrznego niepokoju mogą prowadzić do sięgania po alkohol „żeby się uspokoić i wreszcie zasnąć”, co jednak ostatecznie doprowadza do pogłębienia epizodu depresji i dalszego spadku nastroju.

 

Dobre leczenie depresji w Poznaniu – opieka psychiatry i psychologa w jednym miejscu

Czytając o powyższych objawach łatwo zrozumieć dlaczego tak ważne jest szybkie podjęcie właściwego leczenia. Okres stale obniżonego nastroju trwający bez przerwy ponad 2 tygodnie, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, należy uznać za wskazanie do konsultacji u lekarza psychiatry. Lekarz po zbadaniu pacjenta będzie mógł postawić właściwą diagnozę i zaproponować najlepsze postępowanie lecznicze. Nie zawsze będzie ono polegało na farmakoterapii, w razie potrzeby lekarz zaleci też wykonanie badań laboratoryjnych czy konsultacji u innych specjalistów. Objawy niektórych chorób somatycznych (np. niedoczynność tarczycy, niedokrwistość) mogą być podobne do objawów depresji, a wówczas leczenie przeciwdepresyjne nie odniesie oczekiwanego skutku. W łagodnym epizodzie depresji podobną skuteczność wykazują leki i psychoterapia, za to w cięższych epizodach konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego, a dopiero w kolejnym etapie leczenia można rozważyć dołączenie psychoterapii. Konsultacja psychiatryczna umożliwi ocenę nasilenia depresji oraz pozwoli lekarzowi zaproponować jak najbardziej adekwatne postępowanie lecznicze.

W Poradni Praxis pracujemy tak, aby udzielić pomocy potrzebującym pacjentom, w jak najkrótszym czasie. Ponadto w naszej placówce lekarze psychiatrzy współpracują z psychoterapeutami. Dzięki korzystaniu ze wspólnej metodyki pracy oraz z tej samej dokumentacji medycznej Pacjenta, psychiatrzy i terapeuci mogą skutecznie współpracować, co jest zgodne z obecnie obowiązującymi standardami w tym zakresie. Takie podejście daje szansę na skuteczne i nieobciążające Pacjenta leczenie depresji Poznań to miasto, gdzie znajduje się nasza siedziba, do której zapraszamy wszystkich potrzebujących fachowej pomocy.

 

Skuteczne leczenie depresji – rekomendowane podejście specjalistów Poradni Praxis

Bardzo ważny jest właściwy dobór leczenia i prowadzenie go pod kontrolą doświadczonego specjalisty. Główną grupą leków stosowanych w leczeniu depresji są leki przeciwdepresyjne, jednak nie zawsze będą to leki preferowane, np. przy depresji w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej, antydepresanty mogą pogorszyć przebieg choroby. Również niewłaściwe jest leczenie depresji lekami uspokajającymi, ponieważ może to doprowadzić do uzależnienia. Dlatego w każdym przypadku, tak ważna jest konsultacja ze specjalistą z dziedziny psychiatrii, który dobierze odpowiednie leki i/lub zaleci skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.

Warto wspomnieć o tym, że leki przeciwdepresyjne charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością, a jednocześnie są dobrze tolerowane przez ludzki organizm. Nie mają też potencjału uzależniającego, czego często obawiają się Pacjenci. Nie są też lekami uspokajającymi, dlatego nie utrudniają funkcjonowania zawodowego czy jazdy samochodem. Leki stosowane w leczeniu depresji są bardzo dużą grupą preparatów, dlatego lekarz psychiatra po osobistym zbadaniu będzie mógł zaproponować pacjentowi najlepsze rozwiązanie dopasowane do głównych objawów zgłaszanych przez pacjenta.

Istotnym zagadaniem jest także długość leczenia, które w pierwszym epizodzie depresji wynosi zwykle 6-9 miesięcy, choć zwykle już po kilku tygodniach Pacjenci czują się lepiej, co często prowadzi do przedwczesnego przerwania leczenia przez pacjenta. Depresja ma charakter nawracający, szacuje się, że nawet 50% osób będzie miało kolejny epizod depresyjny, jednak prawidłowe i odpowiednio długie leczenie (zarówno farmakologiczne, jak i wsparcie psychologiczne), może zmniejszyć ryzyko nawrotu lub znacznie go opóźnić. Leczenie drugiego epizodu depresji trwa zwykle ok. 2 lata, a przy częstych nawrotach leki stosuje się długoterminowo. Zwykle jednak tolerancja leczenia jest bardzo dobra, dlatego nie przeszkadza ono pacjentom w codziennym życiu, a często pozwala uchronić się przed kolejnym nawrotem choroby. W przypadku wystąpienia opisywanych wyżej objawów zachęcamy do udania się do Poradni Praxis zajmującej się leczeniem depresji w Poznaniu.