Umów wizytę u
psychoterapeuty
w Poradni Praxis.

Kliknij aby poznać naszych specjalistów, skontaktuj się z Rejestracją, aby sprawdzić dostępne terminy.

W Poradni Praxis otaczamy naszych Pacjentów kompleksową opieką, poznaj zespół naszych Specjalistów.

Praxis - psychiatra dla dorosłych

PSYCHIATRA
DLA
DOROSŁYCH

View more
Praxis - psychiatra dzieci i młodzieży

PSYCHIATRA
DZIECI I
MŁODZIEŻY

View more
Praxis - leczenie alkocholizmu

LECZENIE
ALKOHOLIZMU

View more
Praxis - terapia dla par

TERAPIA
DLA PAR

View more
Praxis - psycholog dla dorosłych

PSYCHOLOG
DLA
DOROSŁYCH

View more
Praxis - psycholog dzieci i młodzieży

PSYCHOLOG
DZIECI I
MŁODZIEŻY

View more
Praxis - terapia uzależnień

TERAPEUTA
UZALEŻNIEŃ

View more
Praxis - seksuolog

SEKSUOLOG

View more

Poradnia leczenia uzależnień w Poznaniu — skuteczna pomoc i zrozumienie

Uzależnienie to jedno z poważniejszych dolegliwości o podłożu psychicznym. To bardzo złożona i poważna choroba pojawiająca się najczęściej w następstwie niemożności poradzenia sobie z trudnym dla danego Pacjenta problemem, „zagłuszeniem” go, a następnie wyparciem, że w ogóle istnieje. Konsekwencje są dotkliwe dla Uzależnionego, zawsze jednak wiążą się z pogorszeniem relacji z najbliższym otoczeniem i następnie z pogorszeniem stanu zdrowia. Charakterystyczne dla uzależnienia jest to, że dopóki Uzależniony nie widzi strat wynikających ze swojego postępowania (i nie o wartości pieniężne tu chodzi), będzie tkwił w swoich zachowaniach. Najbliżsi będą mieli poczucie bezsilności. Będzie wydawać się, że sprawa jest całkowicie nieodwracalna. Na szczęście tak nie jest i można zastosować skuteczne leczenie opierające się o terapię dla uzależnionych połączoną z leczeniem farmakologicznym.

Nasza poradnia uzależnień (Poznań to siedziba Praxis) może zaproponować adekwatne do stanu zdrowia danej Osoby postępowanie. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu możemy zaproponować tradycyjnie metodę dwunastu kroków, ale nie tylko. Doświadczenie wskazuje, że wielu uzależnionych od alkoholu ma trudność w rozpoczęciu takiego leczenia ze względu na jego restrykcyjność. Dlatego jest u nas również dostępna metoda redukcji szkód. Polega na zastosowaniu w pierwszym kroku farmakoterapii i ograniczeniu ilości spożywanego alkoholu, a dopiero w drugim rozpoczęciu terapii.

Podobnie spersonalizowane postępowanie możemy zaproponować osobom uzależnionym od zachowań. Opieką obejmujemy również osoby współuzależnione czy DDA – Dorosłe Dzieci Alkoholików.

terapia uzależnień poznań

Terapie uzależnień Poznań — dlaczego warto zdecydować się na leczenie?

Początki nałogu czasami bardzo trudno dostrzec. Osoba chora ukrywa problemy z uzależnieniem nie tylko przed innymi, ale przede wszystkim przed samą sobą. Ponadto długotrwały rozwój oraz złożoność choroby powodują, że odkrycie jej w początkowym stadium staje się praktycznie niemożliwe. Uzależniony stara się zachować pozory normalności, dlatego  osobom z jego otoczenia trudno dostrzec pierwsze symptomy ostrzegawcze. Zwykle są one zauważane przez Najbliższych dopiero po wystąpieniu pierwszej straty. Ważne jednak jest to, że ww. strata (rzadko jest związana z wartościami pieniężnymi) może być widoczna dla Najbliższych i jednocześnie negowana przez Osobę uzależnioną.

Uświadamiając sobie istnienie problemu, należy niezwłocznie skorzystać z usług specjalistycznego ośrodka, jakim jest poradnia uzależnień. Poznań to miasto, w którym zlokalizowana jest Poradnia Praxis. Spośród tego typu miejsc, oprócz spersonalizowanej terapii, wyróżnia nas także to, że terapeuta uzależnień w przypadku zajścia takiej potrzeby może w każdej chwili współdziałać z lekarzem psychiatrą. Szczególnie dotyczy to sytuacji, gdy stan zdrowia uzależnionego Pacjenta wymaga zabezpieczenia farmakologicznego.

Poznanie przyczyny pojawienia się uzależnienia jest niezbędne do odzyskania kontroli nad własnym życiem. Terapeuta uzależnień poznańskiej Poradni Praxis pomaga znaleźć Pacjentowi rzeczywiste podłoże problemu. Podczas spotkań terapeutycznych uzależniony zaczyna rozumieć swoją sytuację, dzięki czemu może zacząć podejmować decyzje, które poprawią jego stan zdrowia i docelowo umożliwią normalne funkcjonowanie społeczne.

Terapia alkoholowa Poznań – skuteczna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu

Alkohol towarzyszy nam w codziennym życiu czy tego chcemy, czy nie. Powszechne akceptowanie alkoholu jako remedium na problemy – „masz kłopot, napij się, poczujesz się lepiej”, akceptacja dla jazdy pojazdami pod wpływem alkoholu, czczenie różnych świąt alkoholem, dziękowanie za czyjąś pomoc alkoholem, ale i przedstawianie w filmach sytuacji, gdy się chce o czymś porozmawiać z reguły przy alkoholu… to wszystko powoduje, że alkohol jest powszechnie obecny w naszym życiu. Wydaje się, że o alkoholizmie każdy wie wszystko – że jest niebezpieczny, niszczy zarówno samego alkoholika, jak i jego bliskich, działa destrukcyjnie na więzi społeczne, odpowiada za gigantyczne straty społeczne w związku z wypadkami… O tym, jak naprawdę dotkliwe potrafią być skutki nadużywania alkoholu, dowiadujemy się, dopiero gdy problem dotknie nas lub naszych bliskich.

Wbrew pozorom alkohol jest substancją, która uzależnia bardzo silnie, a samodzielne wyjście z nałogu bywa bardzo trudne, a wielu uważa, że jest to niemożliwe. Nie bez powodu używa się określenia niepijący alkoholik, co oznacza, że dana osoba w przeszłości nadużywała alkoholu, przez co jest alkoholikiem, a obecnie nie pije. W Poradni Praxis oferujemy wsparcie doświadczonych psychoterapeutów, którzy wiedzą, w jaki sposób pracować z uzależnionymi. Unikatowa jest również możliwość stosowania wspomnianej wcześniej metody redukcji szkód, do czego przygotowany jest również zespół naszych terapeutów uzależnień. Takie przygotowanie i doświadczenie w tym modelu jest ważne, gdyż metoda ta jest po prostu inna od standardowo stosowanej metody dwunastu kroków. Czas poświęcony na terapię sprawia, że skuteczne staje się leczenie uzależnień. Poznań to miasto, w którym znajduje się nasza placówka i tu można skorzystać z modelu terapii dostosowanego do swoich potrzeb.

Terapia leczenia uzależnień behawioralnych – ośrodek leczenia uzależnień w Poznaniu

Coraz częściej spotykamy się z uzależnieniami behawioralnymi dotyczącymi przymusu określonych zachowań. Do najpowszechniejszych należą uzależnienia od hazardu, zakupów, Internetu (np. portali społecznościowych). W tym przypadku chory, podobnie jak w przypadku uzależnień od substancji, może wyrządzić szkody własnemu zdrowiu fizycznemu, zniszczyć relacje z najbliższymi, zaniedbać obowiązki zawodowe czy pogorszyć swoją sytuację finansową. W tym przypadku również konieczne jest profesjonalne wsparcie terapeuty, który pomoże uświadomić Pacjentowi przyczynę występującego problemu. Indywidualnie dobrana terapia pozwala odzyskać kontrolę nad własnym życiem i odbudować więzi społeczne.

Ośrodek leczenia uzależnień Poznań – zapraszamy do Poradni Praxis!

W przypadku Poradni Praxis możemy mówić o ośrodku leczenia uzależnień, gdyż pracują u nas doświadczeni terapeuci uzależnień oraz lekarze psychiatrzy. Realizujemy usługi w trybie ambulatoryjnym. W cięższych przypadkach możemy wskazać właściwy dla danej osoby ośrodek (zamknięty lub półotwarty). Po zakończonych pobytach w takich ośrodkach jesteśmy w stanie zapewnić potrzebne wsparcie terapeutyczne i lekarskie dla osób, które już włożyły bardzo dużo pracy własnej w odzyskanie swojego zdrowia oraz odbudowę relacji społecznych. Każdego Pacjenta otaczamy opieką i przygotowujemy indywidualną metodę leczenia. Uważamy, że istotny jest również fakt, że jesteśmy w stanie objąć opieką terapeutyczną także Najbliższych Osoby uzależnionej, którzy nierzadko potrzebują jej tak samo mocno jak Uzależniony.