Kłopoty z zasypianiem dziecka

Witam jestem mamą 9-letniego syna. Mój syn ma problem z pójściem spać, zaśnięciem ,krzyczy że się boi zostać w pokoju nawet wtedy gdy gra telewizor lub świeci się światło .Jeżeli go spytam jaki jest powód tego że on się boi to nie umie mi tego wyjaśnić.

  • Płeć: Dziecko
  • Wiek: 9

Intensywne domaganie się przez dziecko obecności rodzica przed zaśnięciem może mieć różne przyczyny: może wskazywać na zaburzenia lękowe, może też być sposobem na spędzenie z rodzicem wieczoru. 

Lęki u dzieci pojawiają się jako normalne zjawisko rozwojowe i w zależności od wieku w jakim jest dziecko, mają najczęściej podobną treść: np. lęki dzieci w wieku przedszkolnym dotyczą często rozstania z rodzicem, duchów, potworów, czy ciemności, w okresie szkolnym natomiast dominują m. in. lęki związane z zawstydzeniem czy odrzuceniem przez rówieśników.

Czasem jednak pojawiają się lęki, które odbiegają od normy dla danej fazy rozwojowej, bądź też- nawet jeśli ich treść jest normatywna dla wieku- ich nasilenie jest tak duże, że zaburzają one funkcjonowanie dziecka. Wtedy możemy mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi.

Zawsze gdy niepokoi nas zachowanie dziecka lub gdy widzimy, że lęk utrudnia mu (lub/i nam) funkcjonowanie, warto skonsultować się z psychologiem, ponieważ niestety często rodzice nieświadomie wzmacniają objawy lękowe u dziecka, przyczyniając się do nasilenia problemu.

Jeśli zachowanie syna wydaje się Pani niepokojące, zachęcam do konsultacji z psychologiem dziecięcym, na którym będzie można ustalić więcej szczegółów i w razie konieczności zaplanować w jaki sposób pomóc synowi poradzić sobie z jego problemem.

By móc odpowiedzieć jaka jest przyczyna takiego zachowania Pani syna konieczne byłoby zebranie dokładnego wywiadu: od rodziców oraz spotkanie z dzieckiem.

Odpowiedź przygotowała: mgr Joanna Rawecka, psycholog dziecięcy


powrót

Partnerzy