Psychiatra stwierdził, że to zaburzenia lękowe, wypisał receptę na leki i zalecił psychoterapię. Jakiego rodzaju terapię wybrać?

Trafiłam do lekarza psychiatry po ponad półrocznej i zupełnie nieskutecznej walce z utrudniającym funkcjonowanie uciskiem w żołądku, ciągłym zdenerwowaniem, sennością i chronicznym zmęczeniem, koszmarami sennymi. Psychiatra stwierdził, że to zaburzenia lękowe, wypisał receptę na leki i zalecił psychoterapię. Jakiego rodzaju terapię wybrać? Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Czy pscyhiatra, o którym Pani pisze powiedział „coś więcej” o Pani lęku?

Chodzi o to, że „lęk lękowi nie rówien”.

Np. zupełnie inną terapię lęku prowadzi się dla osób, które mają zaburzenia obsesyjno-kompulsywne ( przymus wykonywania określonych czynności w określonych sytuacjach). Tu celem jest nauczenie się rozpoznawania „sytuacji spustowych” oraz procedur postępowania, gdy wystąpią.

Inaczej postępuje się, gdy Pacjent ma np. fobie społeczną ( kłopoty przy wystąpieniach publicznych).

Jeszcze inaczej, gdy lęk jest związany np. z chorobą  nowotworową a jeszcze inaczej, gdy mówimy o „lęku” w potocznym tego słowa znaczeniu.

Generalnie przy wyborze terpeuty ważne jest, czy pracuje razem z psychiatrą. Zgodnie z najnowszymi standardami prowadzenia Pacjentów w tym zakresie optymalnym rozwiązaniem jest zespoł lekarz psychiatra + terapeuta ( psycholog).

W Poradni Praxis pracujemy w powyższym modelu.

Nasi terapeuci są również przygotowani do prowadzenia każdego rodzaju terapii.

Kontakt