Po wielu latach dowiedziałam się, że moja córka była dotykana w intymne miejsca przez ojczyma

Po wielu latach dowiedziałam się ze moja córka 26lat była dotykana w intymne miejsca przez ojczyma . Proszę mi pomóc jestem zdruzgotana mam wyrzuty że nic nie zauważyłam. Mój partner był bardzo dobry dla mnie i dla dzieci ale tym prawdopodobnie się kamuflowal.Mam z nim syna 19 lat . czy powiedzieć o tym synowi?

Wyobrażam sobie, że informacje, które Pani uzyskała mogą budzić w Pani wiele bardzo trudnych emocji.

Warto byłoby dać sobie czas na ich „poukładanie” w sobie przed podjęciem jakichkolwiek działań i skorzystać w tym celu z pomocy specjalisty. Ujawnienie molestowania seksualnego w rodzinie jest trudnym doświadczeniem i wymaga jednak profesjonalnej pomocy.

Nie znając kontekstu ujawnienia tej informacji ani nie wiedząc jak obecnie wyglądają Pani relacje w rodzinie, nie mogę odpowiedzieć na Pani pytanie czy powiedzieć synowi, a przede wszystkim- co wydaje mi się istotniejsze- w jaki sposób. Warto byłoby zastanowić się najpierw nad tym „w jakim celu chcę powiedzieć synowi?”, „co on z tą wiedzą może zrobić?”, „czego oczekuję po rozmowie z synem?”. Za Pani pytaniem kryje się, jak sądzę, właśnie troska o syna i o to, jak on poradzi sobie z informacją o molestowaniu, którego dopuścił się jego ojciec. Stąd warto nie podejmować decyzji o takiej rozmowie i nie przeprowadzać jej pod wpływem własnych silnych emocji.

Inne pytanie, które się nasuwa, to czego w obecnej sytuacji może potrzebować z Pani strony córka.

Myślę, że te wszystkie kwestie warto byłoby rozważyć w rozmowie z psychologiem lub terapeutą, do czego Panią zdecydowanie zachęcam.