Ostatnio bardzo mało córka je a od dłuższego czasu mam z nią problemy wychowawcze. Nie słucha się, nie szanuje nikogo…

Witam! Moja córka ma obecnie 6 lat. Do 3 roku życia była "aniołkiem". Później nałożyło się wiele kwestii... Wtedy z ojcem córki mi się nie układało co w efekcie doprowadziło do rozwodu..., pójście do przedszkola prywatnego a następnie zmiana przedszkola, w którym córka bardzo ciężko się aklimatyzowała.Przez jakiś czas mieszkała u mnie moja siostrzenica i była bardzo zazdrosna o moją córkę co też miało zgubne skutki dla mojej córki, znalazłam nowego partnera i córka doczekała się rodzeństwa- brata, którego kocha ale czuję się odpychana i zazdrosna trochę.. ówczesny partner Nas zostawił ponad pół roku temu. Od niedawna się spotykam z kimś i planujemy przeprowadzkę i zmianę otoczenia pod koniec przyszłego roku. Dzieci go bardzo lubią. Córka widuje się nadal z ojcem i jego rodzicami gdzie oni ją negują, wyzywają od grubych, że ma mniej jeść, że dzieci się będą z niej śmiały i też negują mnie na zasadzie " w co Cię znowu ta matka".Ostatnio bardzo mało córka je a od dłuższego czasu mam z nią problemy wychowawcze. Nie słucha się, nie szanuje nikogo, bije, krzyczy i często wpada w złość oraz płacz. Proszę o poradę.

Odpowiedź przygotowała mgr Marta Kostecka-Rogowska, psycholog dziecięcy

Z tego, co Pani pisze, wynika, że córka doświadczyła wielu trudnych zmian, które wykraczają poza naturalne doświadczenia rozwojowe dziecka w jej wieku, a tym samym mogły przewyższyć jej możliwości adaptacyjne i poważnie zachwiać poczucie bezpieczeństwa.

Jak Pani słusznie zauważyła, dotychczasowe doświadczenia, które były udziałem córki, mogą stanowić podłoże obecnych trudności emocjonalnych i problemów wychowawczych.

Kolejne zmiany w życiu Pani i córki, nawet spostrzegane pozytywnie i oczekiwane, mogą powyższe problemy nasilić, zachęcałabym zatem do skorzystania z pomocy specjalisty.

Wskazanie konkretnych sposobów postępowania czy formy wsparcia najbardziej adekwatnej do obecnych potrzeb córki wymagałoby przeprowadzenia dokładniejszej diagnozy. Taka diagnoza w Poradni Praxis poprzedzona jest zawsze konsultacją z rodzicem lub opiekunem prawnym dziecka.