Od małego syn był bardzo płaczliwy ale od jakiegoś pół roku, jak poszedł do przedszkola to wybuchy histerii nasiliły się

Jestem mamą 3 letniego chłopca.Od małego syn był bardzo płaczliwy ale od jakiegoś pół roku, jak poszedł do przedszkola to wybuchy histerii nasiliły się.Syn reaguje płaczem histerycznym na wszystko. Czasami aż dostaje spazmów. Powody płaczu są błahe jak np. ubierz buty, zjedz obiad, spójrz na mnie, podciągnięcie spodni, przychodzę po niego do przedszkola to histeria bo nie chce iść do domu, w przedszkolu płacze bo pani karze malowac, zawsze zaczyna płakać zamiast pierw spróbować, wiadomo że każdy mu pomoże jak będzie miał problem ale syn już na starcie boi się spróbować.Na początku myśleliśmy że to problem z adaptacją i przejdzie ale z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej.W listopadzie urodziła się córka i mimo że dużo młodszą to mniej płacze od syna. Córka wiadomo wpatrzona w starszego brata. Boje się że będzie brała z niego zły przykład.Czy jesteśmy w stanie sami zaprzęgnąć problem czy lepiej jak byśmy skorzystali z terapii psychologicznej?

Odpowiedź przygotowała mgr Katarzyna Bogusiewicz-Gorlak, psycholog dziecięcy

Z informacji, które zawarła Pani w wiadomości wynika, iż syn od zawsze był dzieckiem płaczliwym.

Dodatkowo w ostatnim czasie w jego życiu zaszły duże zmiany – syn rozpoczął edukację przedszkolną, urodziła się jego młodsza siostra.

Pisze Pani również o tym, że z czasem trudności w radzeniu sobie z emocjami u syna nasiliły się.

Wydaje się, że aktualna sytuacja jest trudna dla syna, ale również dla Pani – jako mama obawia się Pani tego, jak występujące trudności mogą wpływać na przyszłość Pani dziecka, czy ustąpią z czasem i w jaki sposób wpłyną na młodszą córkę.

W sytuacji, kiedy rodzice są zaniepokojeni zachowaniami dziecka, mają poczucie, że nie rozumieją co jest podłożem występujących trudności i w jaki sposób mogą pomóc dziecku, warto skonsultować się z psychologiem dziecięcym.

W trakcispotkań diagnostycznych z rodzicami, psycholog szuka odpowiedzi na pytanie dlaczego u dziecka występują dane trudności i jakie kroki należy podjąć, by im zaradzić 

Jak przebiega pierwsza wizyta u psyhologa dzicięcego…proszę zobaczyć FILM przygotowany przez Pradnię Praxis.