Obawa przed działaniami ubocznymi leków

Niedawno stwierdzono u mnie lekką postać depresji, spowodowaną sytuacja rodzinną.Psychiatra zalecił mi stosowanie fluoksetyny. Ponieważ zazwyczaj dużo czytam na temat specyfików, które mam zastosować bardzo się zaniepokoiłam kiedy trafiłam na publikację \\"Skutek uboczny: śmierć\\" poświęcony w dużej mierze prozacowi.Dowiedziałam się, że stosowanie tego leku może spowodować nadmierną senność, obniżenie koncentracji a nawet myśli samobójcze. Zgłosiłam się do psychiatry aby sobie pomóc a ni zaszkodzić. Mam pracę umysłową i obawiam się, że stosowanie tego leku może spowodować moja niezdolność do pracy. Co będzie ze mną po odstawieniu tego leku, czy mój organizm nie uzależni się. Nie chce do końca życia stosować psychotropów, aby móc funkcjonować. Proszę o informację co Państwo sądzą na ten temat.

Ogólnie działania uboczne leku są wymieniane w ulotce przylekowej przez jego producenta w związku z obowiązkiem wypełniania przepisów rejestracyjnych leków dostępnych na danym rynku.

Przedstawione przez Panią wątpliwości co do działań ubocznych leków zaordynowanych Pani powinny być omówione przez Panią z lekarzem prowadzącym.

Jeśli z jakiegoś powodu nie ufa Pani swojemu lekarzowi powinna Pani skontaktować się z innym lekarzem psychiatrą, któremu Pani zaufa.

Odpowiedź przygotowała:
dr n. med. Anna Leszczyńska-Rodziewicz
specjalista psychiatra