Mój brat potrzebuje pomocy. Psycholog czy psychiatra?

Dzień dobry! Piszę do Pani, ponieważ mój brat ma pewien problem. Widzę, że jest z nim coraz gorzej. Traci ochotę do życia. Sam mi ostatnio powiedział, że z każdym dniem nienawidzi siebie coraz bardziej. Myślałam, że to coś przejściowego, ale jego stan się nie poprawia. On potrzebuje pomocy i dziś mnie o nią poprosił, ale ja nie wiem co mam zrobić. Pomyślałam o psychologu czy jest mi Pani w stanie pomóc?

Doświadczenie wskazuje, że najlepszą metodą postępowania przy objawach opisanych przez Panią będzie wizyta u lekarza psychiatry.

Oceni on czy objawy, o których Pani pisze są związane z chorobą.

Jeśli tak – to zaproponuje leczenie, przedstawi informacje o rokowaniu orz dalszym leczeniu i postępowaniu. Po uzyskaniu poprawy w niektórych przypadkach może okazać się konieczny udział w terapii ( rozmowa z psychoterapeutą).

Gdyby się okazało, że objawy, o których Pani pisze byłyby nie związane z chorobą wówczas również lekarz zaproponuje adekwatne postępowanie.

Zdajemy sobie sprawę z postrzegania w społeczeństwie wizyt u psychiatry i obaw z tym związanych u osób, które jeszcze nie korzystały z tego rodzaju pomocy. Ale obecnie stosowane leki nie uzależniają oraz – co ważne – w większości przypadków umożliwiają poprawne funkcjonowanie.

Proszę zapoznać się z niniejszym FILMEM – psychiatra czy psycholog?