Moj 33 letni syn przyznaje sie ze ma problem z narkotykami i alkoholem. Co moge zrobic? Jak mu pomoc?

Moj 33 letni syn przyznaje sie ze ma problem z narkotykami i alkoholem. Popada w stany depresyjne.Mieszka sam. Nie znam szczegółów. Nie wiem co pali, kiedyś to była marihuana. Pracuje zawodowo jako informatyk. Bardzo dobrze zarabia, a mimo to ma problemy finansowe. Nie chce rozmawiać.Wiem ze próbował korzystac juz z terapii. To było kilka lat temu. Kocham go nad zycie i nie moge sie pogodzic z tym ze jestem bezradna. Co moge zrobic? Jak mu pomoc?

Z podanego przez Panią opisu wynika, że rozmawiamy o uzależnieniu Pani syna ( czy są jeszcze inne zaburzenia wymaga to zweryfikowania przez lekarza psychiatrę?).

Niezależnie od Pani uczuć względem syna, jedyna droga to rozpoczęcie leczenia i w następnym kroku terapii dla osób uzależnionych.

Niestety, żeby można odnieść sukces, osoba uzależniona musi chcieć podjąć leczenie.

Nie ma standardowej drogi, która powoduje, że to się udaje.

Kluczowym jest dotarcie do przekonania, że osoba uzależniona poniosła już tak duże straty w swoim życiu i/lub zdrowiu, że chce zmienić swoją sytuację i rozpocząć leczenie. Innymi słowy osoba uzależniona na pytanie: jak się czujesz” z reguły odpowie dobrze. Pytając: masz już dość….. możemy uzyskać odpowiedź – tak. Dopiero wtedy możemy zaproponować wizytę u lekarza.

W Poradni Praxis możemy zaproponować zintegrowane leczenie prowadzone przez zespół: Lekarz psychiatra oraz terapeuta uzależnień.

Dodatkowo – jeśli Pani syn będzie spełniał inne warunki – być może będzie można poprowadzić leczenie w modelu redukcji szkód.

Chodzi o to, że uzależnieni znają model leczenia obowiązujący w Polsce w tym tzw. metodę 12 kroków. Żeby rozpocząć leczenie tą metodą trzeba być trzeźwym ( odstawić wszystkie używki z dnia na dzień). Proces taki jest trudny dla bardzo wielu Pacjentów.

Metoda redukcji szkód prowadzi do tego, że stosując specjalne leki Pacjent zmniejsza ilość przyjmowanych  używek i dzięki temu może bardzie świadomie podjąć decyzję o terapii.

W sprawie terminów wizyt proszę o kontakt z Rejestracją Poradni Praxis

Proszę zobaczyć załączony FILM