Kłopoty z zasypianiem dziecka

Witam jestem mamą 9-letniego syna. Mój syn ma problem z pójściem spać, zaśnięciem ,krzyczy że się boi zostać w pokoju nawet wtedy gdy gra telewizor lub świeci się światło .Jeżeli go spytam jaki jest powód tego że on się boi to nie umie mi tego wyjaśnić.

Intensywne domaganie się przez dziecko obecności rodzica przed zaśnięciem może mieć różne przyczyny: może wskazywać na zaburzenia lękowe, może też być sposobem na spędzenie z rodzicem wieczoru.

Lęki u dzieci pojawiają się jako normalne zjawisko rozwojowe i w zależności od wieku w jakim jest dziecko, mają najczęściej podobną treść: np. lęki dzieci w wieku przedszkolnym dotyczą często rozstania z rodzicem, duchów, potworów, czy ciemności, w okresie szkolnym natomiast dominują m. in. lęki związane z zawstydzeniem czy odrzuceniem przez rówieśników.

Czasem jednak pojawiają się lęki, które odbiegają od normy dla danej fazy rozwojowej, bądź też- nawet jeśli ich treść jest normatywna dla wieku- ich nasilenie jest tak duże, że zaburzają one funkcjonowanie dziecka. Wtedy możemy mieć do czynienia z zaburzeniami lękowymi.

Zawsze gdy niepokoi nas zachowanie dziecka lub gdy widzimy, że lęk utrudnia mu (lub/i nam) funkcjonowanie, warto skonsultować się z psychologiem, ponieważ niestety często rodzice nieświadomie wzmacniają objawy lękowe u dziecka, przyczyniając się do nasilenia problemu.

Jeśli zachowanie syna wydaje się Pani niepokojące, zachęcam do konsultacji z psychologiem dziecięcym, na którym będzie można ustalić więcej szczegółów i w razie konieczności zaplanować w jaki sposób pomóc synowi poradzić sobie z jego problemem.

By móc odpowiedzieć jaka jest przyczyna takiego zachowania Pani syna konieczne byłoby zebranie dokładnego wywiadu: od rodziców oraz spotkanie z dzieckiem.

Odpowiedź przygotowała: mgr Joanna Rawecka, psycholog dziecięcy