JAK WSTANE TO PÓJDE, NIE WSTANE TO NIE

Dzień dobry mam problem z 12letnim synem.Są z nim problemy wychowawcze w domu i szkole. Ma też problemy emocjonalne np. śmiejąc się ukrywa płacz np.jak ktoś mu powie, żeby tyle nie jadł bo ma problemy z nadwagą ma 12 lat a waży 73kg.W domu pyskuje i prowadząc dyskusję nie daje dojść innym do słowa, nie dorabia zadań domowych nie zapisuje żadnych lekcji w zeszycie, jego pismo jest niestaranne i nie do odczytania. Nie chce wstawać do szkoły. Jego odpowiedź to: JAK WSTANE TO PÓJDE, NIE WSTANE TO NIE.Ma też problemy w szkole. Z opinii szkolnej wynika że syn ucieka często z lekcji, stwarza problemy wychowawcze i stwarza też niebezpieczeństwo dla innych uczniów.

Odpowiedź przygotowała mgr Katarzyna Bogusiewicz-Gorlak, psycholog dziecięcy

W przesłanej wiadomości znajduje się dużo informacji na temat trudności występujących u syna.

Dotyczącą one różnych sfer: emocjonalnej, motywacyjnej, trudnych zachowań.

W przypadku trudności dotykających tak wielu obszarów, ważne jest przeprowadzenie diagnozy i poszukanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje, dlaczego u dziecka występują takie problemy.

Następnym etapem pracy jest wprowadzenie interwencji mających na celu modyfikację trudnych zachowań.

W przypadku pracy terapeutycznej z dzieckiem bardzo ważna jest współpraca z rodzicami.

Dlatego na pierwsze spotkanie zapraszamy zawsze rodzica i to z nim psycholog przeprowadza rozmowę dotycząca aktualnych trudności oraz możliwych form pomocy.

Jak przebiega pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego ? – proszę zobaczyć FILM przygotowany przez Poradnię Praxis.