Dziecko 8- letnie bardzo płacze w nocy. Z mężem jesteśmy już nerwowi przez jej płacz

Mam pytanie co mam zrobić jak dziecko 8- letnie bardzo płacze w nocy ponieważ chce żebym położyła się koło niej i jak jej powiem, że nie, to wymusza płacz i płacze jak by ją ze skóry obdzierali. W dzień też tak potrafi jak jej powiem nie.Proszę o kontakt i o odpowiedz bo z mężem jesteśmy już nerwowi przez jej płacz.Mamy też syna, który ma 2 lata i on śpi sam i nie płacze.

Z krótkiego opisu, jaki Pani przysłała można wnioskować, że trudne zachowania córeczki, o których Pani pisze, są skutecznym narzędziem nakłaniania Państwa do zmiany swoich decyzji i ustąpieniu dziecku.

W sytuacji gdy tak się dzieje trudno oczekiwać, że zachowania te miną same z siebie.

Zazwyczaj w przypadku gdy zachowania niepożądane nie znikają (czy nawet nasilają się), pomimo że robimy wszystko by ich się pozbyć, są one po prostu wzmacnianie przez rodziców.

Pozostaje jeszcze kwestia przyjrzenia się dlaczego 8- letnia dziewczynka unika spania w swoim łóżku: czy mamy do czynienia z walką o zachowanie tego co przyjemne dla dziecka (spanie z rodzicami), czy może z nasilonymi lękami córki, którymi trzeba by się zająć osobno.

W takiej sytuacji pracuje się z rodzicami i dzieckiem. Takie sytuacje wymagają skrupulatnej diagnozy.

Zdecydowanie zachęcam do spotkania się z psychologiem, który zaproponuje Państwu kompleksową poradę psychologiczną poprzedzoną pogłębioną diagnozą. Warto się nastawić, że takie kompleksowa wsparcie psychologiczne obejmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu spotkań.

Odpowiedź przygotowała
mgr Joanna Rawecka
psycholog dziecięcy