Czy powinnam zgłosić się do psychiatry czy do psychologa?

Czasem przez pewien czas jest wszystko dobrze a czasem bywam całymi dniami smutna i płaczliwa, tj.reaguję płaczem np. na szósty z kolei telefon w ciągu popołudnia bo mam dość tego, że ciągle ktoś czegoś ode mnie chce.Miewam problemy ze snem i często mimo przespania 7 godzin jestem od rana śpiąca i zmęczona.Czasami na samą myśl o czekających mnie obowiązkach w pracy czuję się przybita i "przypierana do muru" i najchętniej wcale bym do tej pracy nieszła.Męczy mnie ten stan, martwię się, że obarczam tym bliskich, tj. męża bo z nikim innym o tym nie rozmawiam i staram się żeby nikt się nie zorientował.Czy powinnam zgłosić się do psychiatry lub psychologa - czy to mogą być objawy depresji?

Ogólnie w Poradni Praxis obowiązuje zasada, że jeśli Pacjent ma wątpliwości do kogo powinien się zwrócić ( tj. psychiatry czy psychologa) to proponujemy, żeby zaczął wizytą u lekarza psychiatry.

Dlaczego?

Lekarz oceni stan zdrowia Pacjenta i jeśli stwierdzi, że stan zdrowia jest prawidłowy całość procesu zostanie zakończona. Jeśli stwierdzi zaburzenia wymagające wsparcie terapeuty wówczas określi również zakres tego wsparcia. Zdażają się jednak przypadki, w których przed rozpoczęciem terapii konieczne jest zabezpieczenie lekowe Pacjenta oraz zaburzenia, które wymagają wyłącznie leczenia farmakologicznego bez terapii.

Odpowiadając na Pani pytanie:

Wskazane przez Panią objawy, czas ich trwania oraz niedogodności z nimi związane wskazują na KONIECZNOSĆ konsultacji u lekarza psychiatry.

Obecnie stosowane metody leczenia powodują, że pierwsze objawy poprawy są widoczne przez Pacjentów już po 3 tygodniach leczenia. Dodatkowo nie powodują uzależnienia.

Jeśli okaże się, że będize Pani potrzebowała terapii ( rozmowy z psychologiem) wówczas równeż możemy takie usługi zaproponować Pani. W takim przypadku terapeuta pracuje wg wskazań lekarza psychiatry. Specjaliści ci wzajemnie informują się o postępach w Pani powrocie do zdrowia.

Innymi słowy – im szybciej Pani rozpocznie leczenie, tym szybciej wróci Pani do zdrowia.

W sprawie terminu wizyty proszę o kontakt.

Proszę również zapoznać sięz załączonym FILMEM