Agresja matki i ojczyma wobec mojego wnuka. Co mogę zrobić?

Jako dziadek jestem świadkiem zachowań wobec mojego wnuka jego matki i ojczyma, które postrzegam jako agresję słowną a czasem i fizyczną.Mój wnuk ciągle jest karany stosowaniem nieustających zakazów ( np. wychodzenia z domu, zakaz posiadania komputera, zakaz oglądania tv) i stawiane ma wymagania, które są ponad jego możliwości. To wszystko powoduje, że on czuje się w domu wyizolowany z życia rodzinnego.Proszę o poradę w jaki sposób mogę w tej sprawie interweniować.

Z Pana wypowiedzi widać, że jest Pan bardzo związany ze swoim wnukiem. Widać również, że w jego życiu mają miejsce pewne zdarzenia, które Pana niepokoją. Tego rodzaju sytuacje zawsze są bardzo delikatne i  z reguły nie są proste do rozwiązania.

Wydaje się, że optymalne będzie Pana spotkanie z psychologiem dziecięcym, który podpowie Panu jak znaleźć się w tej sytuacji w pozycji dziadka. Warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego, który ma doświadczenia w pracy z dziećmi podlegającymi działaniom przemocowym np. w rodzinie lub w szkole. Będzie to również możliwość dla Pan pozyskania wiedzy, jakie działania/zachowania mogą być niepokojące oraz jak Pan powinien się zachować mając na uwadze dobro dziecka i Jego rodziny ( w tym Pana).

Odpowiedź przygotowała:
mgr Anna Krzywicka -Filuś
psycholog dziecięcy