6-latka chce, żeby zrobić jej zdjęcie w trakcie kąpieli ( nikomu o tym nie mówiąc) i wrzucić do Internetu.

6-letnia córka mojej bratanicy w tajemnicy (paluszek na ustach z cichym "ciiiii...") powiedziała mi, że jak będzie się kąpała, to mam jej zrobić zdjęcie "na golasa" i później wrzucimy je do Internetu.Jestem zmrożona, zaniepokojona, przestraszona tymi słowami.Dziecko jest z rozbitej rodziny. Mieszka na stałe z własną matką i jej przyjacielem ('wujkiem"). Ma systematyczny, częsty i dobry kontakt z swoim ojcem.Ze względu na to, iż mam z dzieckiem dobre relacje, nie chcę zadawać pytań, które mogłyby dziecku zaszkodzić lub wprowadzić niepotrzebne zawirowania.Proszę zatem o poradę, w jaki sposób działać by rozwiać mój niepokój. Może są to obawy na wyrost, jednak boję się o dziecko.

Szanowna Pani, stwierdzenie córki Pani bratanicy jest rzeczywiście niepokojące.

Sytuacja wymaga zdobycia dodatkowych informacji.

Dobrze byłoby porozmawiać z jednym lub obojgiem rodziców, ale jeśli ma Pani ograniczone zaufanie do nich lub obawy, że taka rozmowa nie przyniesie niczego dobrego, proszę wrócić do rozmowy z córką bratanicy. Warto ją zapytać, skąd wziął jej się taki pomysł, gdzie to usłyszała, czy widziała gdzieś takie zdjęcia.

Jeśli będzie Pani z nią rozmawiała, to ważne jest, żeby swoją postawą, tonem głosu, nerwowością, nie wprowadzić atmosfery paniki czy nie spowodować, żeby dziewczynka pomyślała że zrobiła coś złego, bo to może skutecznie „zamknąć jej usta”.

W razie wątpliwości, zapraszam na rozmowę do Poradni.

Odpowiedź przygotowała:
mgr Anna Krzywicka-Filuś
psycholog rodzinny, mediator