Filmy o chorych psychicznie

  Pod Mocnym Aniołem ( 2014)

  Adaptacja autobiograficznej powieści Jerzego Pilcha dokonana przez Wojtka Smarzowskiego. Prowokacyjny, świetnie zrealizowany, doskonale zagrany film o terapii alkoholika jest w istocie dramatem o niemocy.

  Żółty szalik (2000)

  Alkoholizm nie jest chorobą, która "dotyka" tylko tzw. "margines społeczny" a alkoholik to nie jest synonim "człowieka z marginesu". Genialna rola Janusza Gajosa ( Bohater, prezes firmy).

  "Rain Man" (1988)

  Po raz pierwszy na ekranie filmowym pokazano bohatera, który cierpiał na autyzm. Raz patrzymy na niego jak na geniusza, który z niesamowitą szybkością rozwiązuje w pamięci skomplikowane zadania matematyczne i zapamiętuje książkę telefoniczną. Za chwilę jest nieporadny, pogrążony w sobie i lęka się otaczającego świata.

  Piękny umysł (2001) A Beautiful Mind

  "Piękny umysł" to nie opowieść tylko o szalonym geniuszu i jego chorobie, a przede wszystkim o człowieku którego los wystawia na najcięższą próbę. Zawsze racjonalny i potrzebujący dowodów Nash musi przedefiniować cały dotychczasowy światopogląd i nauczyć się poznawać, który wymiar rzeczywistości istnieje naprawdę, a który jest tylko wytworem jego dotkniętego chorobą umysłu. Odróżniać, które wspomnienie jest prawdziwe, a które jest tylko fantomem.

  Requiem dla snu (2000)

  Do czego prowadzą uzależnenia... Głównymi postaciami filmu są telewizyjna maniaczka Sara Goldfarb (Ellen Burstyn), jej syn Harry (Jared Leto), jego dziewczyna Marion (Jennifer Conelly) oraz ich przyjaciel Tyrone (Marlon Wayans). Jednak to nie ci ludzie są głównymi bohaterami, bohaterem jest ich nałóg.

  Pająk ( 2002) "Spider"

  Najbardziej fascynuje w "Pająku" sposób, w jaki postrzega on świat i uświadomienie sobie jak płynna może być granica miedzy normalnością a szaleństwem. Ralph Fiennes znakomicie oddaje dezintegracje swojego bohatera, który jest, ale którego nie ma.

Partnerzy